İmplant ameliyatı
İMPLANT AMELİYATI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Ameliyat sonrası yapılan implant sayısı veya kullanılan ileri cerrahi işlemine bağlı olarak 3-10 gün sıcak gıdalar tüketilmemelidir. Bunun süresini dişhekiminiz size bildirecektir.

Ameliyat sonrası dikişler alınana kadar dikişlerin atmasına sebep olabilecek sert gıdalar tüketilmemeli, yumuşak ve sıvı gıdalarla beslenilmelidir. Tek taraflı bir yada bir kaç implant yapılan vakalarda diğer tarafla yemek yemek daha doğru olacaktır.

Oda ısısındaki çorba, muhallebi, süt, dondurma ve meyve suları, ekmeğin yumuşak tarafı tüketilebilir.

Vucudunuza doğal yoldan c vitamini takviyesi yapın.taze sıkılmış meyve suları, kiwi, çilek, greyfurt, elma gibi meyvalardan c vitamini alabilirsiniz.

İmplant ameliyatı sonrası sigara ve alkol kullanımı iyileşmeyi geciktirir. Bu nedenle en azından ilk 15 gün sigara ve alkol kullanımından kaçınınız.

Sinüs lifting yapılan hastalarda ameliyat gecesi çift yastıkla yatarak başınızın yukarıda olmasını sağlayın.

İlk 24 saat  ağzınızı çalkalamanız önerilmez. negatif basınç oluşmaması için emerek tükürülmemeli, yumuşak tükürülmelidir.

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün ağrının olması normaldir. Ağrınızı gidermek için ağrı kesici içebilirsiniz, kanamayı artıran aspirin 48 saat kullanılmamalıdır. Eğer aspirin kan sulandırıcı olarak kullanılıyorsa kendi tıp doktorunuza danışmadan aspirini kesmeyiniz.

Ameliyat bölgesinde şişlik olması mümkündür. Bu normal bir durumdur. Endişelenecek bir durum değildir. İmplant bölgesine buz kompresi yapılması şişliğin oluşmasını engelleyebilir veyaz azaltabilir.

Buz kompres ağız dışından implant yapılan bölgeye 5dk tutulur 10 dk bırakacak şekilde uygulanır. Sürekli buz uygulaması buz yanığına sebep olabilir.

İmplant ameliyatı sonrası şişlik daha çok ikinci gün ortaya çıkabilir. İkinci günde de şişliği azaltmak için buz kompres uygulayabilirsiniz.

İmplant ameliyatı sonrası dudakları gerecek, şişirecek  üfleme, oflamadan kaçınılmalıdır.

İmplant ameliyatı sonrası dişhekiminizin size yazdğı antibiyotik ve ağrı kesicileri düzenli olarak kullanmalısınız. Ağrınız olmasa da ağrı kesicilerin anti enflammatuar (şişlik indirici) etkisi sebebi ile 5 gün kullanılması tavsiye edilir. Gargaranızı ise 48 saat sonra kullanabilirsiniz.

İmplantın kemikleşmesi aşamasına kadar yemek yerken implant bölgesine baskı veya yük vermemeye dikkat ediniz.

İmplant yapılan bölge temiz tutulmalı, özellikle dikişler alındıktan sonra düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır.

Ağrı abse oluşumu veya dudakta uyuşukluk halinde dişhekimize başvurmalısınız

Ad-Soyad: 
Cep Tel.: 
Şehir: 
 
Mesaj:
Güvenlik Kodu:  Güvenlik kodunu yenilemek için lütfen tıklayın !
  Not: Sorular geliş sırasına göre en kısa süre içinde telefon ile cevaplandırılmaktadır.

Okunma Sayısı: 17858     Son Güncelleme: 15.05.2013

Etiketler: