İmplant ameliyatı
İMPLANT DİŞ AMELİYATI


İmplant  yaptırmaya karar verdiğinizde dişhekiminiz size operasyon / ameliyat günü verecektir. Aslında ameliyat yada operasyon kelimelerine aldanıp işlemi gözünüzde çok büyütmemeniz gerekir.

Öncelikle hastanın stabil halde olması gerekir. Eğer tansiyon problemi varsa tansiyonu düşürülmüş, şeker hastalığı var ise şekeri düşürülmüş olmalıdır.

Hastanın proflaksi gerektiren hastalıkları var ise ilaçlarını (antibiyotik) almış olarak işleme başlanır.

1- Lokal Anestezi : İmplant yapılacak bölge damak (palatinal) yada dil tarafından (lingual) ve önden (vestibül) lokal anestezi ile uyuşturulur. İmplant öncesi lokal anestezide aynı diş çekimi esnasında kullanılan  lokal anestezikler (ultracaine, jetokain gibi) kullanılır. Hatta diyebiliriz ki diş çekiminden daha hafif bir anestezi implant uygulaması için yeterlidir.


2 - Flap kaldırılması : İmplant yapılacak bölgedeki mukozaya flap diyoruz. Bu mukozanın 1-3 mm altında çene kemiği vardır. Dental implantı çene kemiğinde istenen pozisyonda yerleştirebilmek için mukozanın kesilerek kemiğin görülmesi gerekir. Bu işleme flap kaldırılması denir. Kaldırılan flap implantlar yerleştirildikten sonra tekrar dikilecektir.

3- İmplant yuvasının hazırlanması : Panoramik filmde veya dental volumetrik tomografide tespit edilen kemik yüksekliğine uygun seçilen implant frezleri ile inceden kalına doğru implant yuvası hazırlanır.

4- İmplantın yerleştirilmesi : Hazırlanan implant yuvasına raşet yardımı ile implant yerleştirilerek yavaş yavaş kemik içinde döndürülerek implant yuva içine yerleştirilir.

5- Flap kapatılması : Kaldırılan flap dikiş atılarak kapatılır.

Ad-Soyad: 
Cep Tel.: 
Şehir: 
 
Mesaj:
Güvenlik Kodu:  Güvenlik kodunu yenilemek için lütfen tıklayın !
  Not: Sorular geliş sırasına göre en kısa süre içinde telefon ile cevaplandırılmaktadır.

Okunma Sayısı: 1374     Son Güncelleme: 07.07.2012

Etiketler: implant ameliyatı izle, implant diş ameliyatı